//Jakie spacerówki w 2020?

Jakie spacerówki w 2020?

Wózki spacerowe Przebój wiosny Kinderkraft Grande
Kinderkraft Grande - za jedyne 490 zł
Kinderkraft Grande – za jedyne 490 zł

Nazwa wózków spacerowych jest logiczną konsekwencją ich podstawowej funkcji czyli możliwości spaceru z dzieckiem. Koniecznym warunkiem takiej jazdy jest to, aby maluch mógł usiąść w wózku swobodnie i stabilnie, czyli maluszek musi mieć około roku i odpowiednio mocne mięśnie brzuszka i pleców.

Wydaje się że to było wczoraj, gdy Wasze dziecko przyszło na świat, ale czas płynie szybko i nieubłaganie. Okazuje się że „wczoraj” to było ponad pół roku temu a maluszek, to w chwili obecnej nie jest mała kruszynka. Rozwój pociechy widać po „kurczącej się” coraz bardziej gondoli wózka, co oznacza że nadszedł czas zmiany na spacerówkę.

Teoretycznie gondola według założeń producentów powinna spełniać swoją

Babyhome Vida
Leciutki wózek spacerowy Babyhome Vida

funkcję do ukończenia przez niemowlę roku, ale jest to tylko teoria. Powodem jest tutaj nie tylko rozmiar ciała jej użytkownika ale także jego rozwój psychomotoryczny. Powoduje on, iż nasza pociecha około szóstego miesiąca życia zaczyna coraz stabilniej siedzieć. Leżenie na wznak nie jest już atrakcyjne, albowiem na siedząco więcej i lepiej widać, a jest tyle nowych rzeczy wartych poznania i obejrzenia. Mało który maluch na tym etapie siedzi spokojnie i nadmiernie się nie wierci. Niestety gondola nie daje nam już wtedy maksymalnego bezpieczeństwa, gdyż nie posiada pasów bezpieczeństwa,  w przeciwieństwie do spacerówki posiadającej takie  zabezpieczenie.

Inną przyczyną wcześniejszego użycia spacerówki mogą być zwykłe geny przekazane przez rodziców. Dziecko rośnie ” jak na drożdżach”  i może się zdarzyć że półroczny brzdąc przestaje się mieścić do gondoli wózka. Możemy, co prawda, zamienić gondolę na większą, ale jest to nieekonomiczne, albowiem w momencie kiedy dziecko zacznie samodzielnie siadać, na pewno będzie chciało podróżować i poznawać świat w  takiej pozycji. Tutaj na pewno sprawdzi się bardziej wózek spacerowy.

Peg Perego Si Completo
Peg Perego Si Completo

Zarówno wybór pierwszego wózka dla naszej pociechy jak i spacerówki, wymaga od przyszłych rodziców starannego przemyślenia co do estetyki, wyglądu, oferowanych udogodnień, tak pod względem praktycznym jak i jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ważne jest, aby dany model spełniał nasze oczekiwania pod względem wyżej wymienionych aspektów a także ceny, co też odgrywa niebagatelną rolę. Najważniejsze jest jednak aby po pierwsze spełniał wymagania dziecka i aby czuło się ono w nim komfortowo.
Pomimo że niemowlę w wieku około sześciu miesięcy zaczyna siadać i powoli stabilizuje taką pozycję swojego ciała należy pamiętać, że jego kręgosłup jest jeszcze bardzo niedojrzały, giętki i miękki. Tym samym jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne jak i przeciążeniowe, co w przyszłości może skutkować nabytymi wadami kręgosłupa. Istotne zatem jest aby dziecko w tym okresie nie siedziało za długo. Sprawdzi się tutaj model spacerówki z wygodnym oparciem rozkładanym na płasko.

Natomiast od wymiarów siedziska i oparcia może zależeć jak długo malec będzie z niej korzystać. Z założenia powinno to być do około trzeciego roku życia, jednak jest to bardzo indywidualna sprawa. Jedne maluchy na własną rękę, a właściwie nogę, wolą poznawać świat i okolice przed upływem tego czasu, inne po. Duże znaczenie odgrywa też podnóżek i warto aby był regulowany. Dziecko nie tylko będzie mogło na nim oprzeć nóżki w pozycji siedzącej, ale także w przypadku rozkładanego oparcia, w czasie snu, dzięki niemu będzie mogło wybrać wygodniejszą pozycję.

Naturalnie możemy osobno kupić wózek z gondolą i oddzielnie

Riko Basic 3w1
Riko Basic 3w1

spacerówkę i nosidełko samochodowe. Jednak dużą oszczędnością  zarówno czasu, jak i gotówki ( nawet do 15% ) będzie wybór systemu trzy w jednym inaczej zwanym travel system. W jego skład wchodzi stelaż na którym w przypadku maluszka możemy zamontować gondolę. Fotelik samochodowy z pasami bezpieczeństwa, który też możemy wpiąć w ramę wózka, gdy dziecko śpi a nie chcemy aby się obudziło i spacerówkę gdy dziecko zaczyna siadać. Jest to chyba najbardziej praktyczny i ekonomiczny wariant. Oczywiście warunkiem jest dysponowanie odpowiednią kwota w chwili zakupu. Ceny wózków 3w1 zaczynają się na poziomie 1000 zł, a kończą na poziomie 5000 zł. Ale naprawdę dobry model można zakupić już za 1600-2000 zł

Po wyborze modelu i rodzaju przyszedł czas na przyjrzeniu się tapicerce spacerówki. Powinna się łatwo zdejmować do prania i dobrze gdyby była odporna na plamy. Pewne jest to, że materiał, z którego jest wykonana musi przejść surowy, wielokrotny test któremu podda go nasza pociecha.

Praktycznym udogodnieniem współczesnych spacerówek jest rączka mająca opcję przekładania i regulowania jeżeli chodzi o wysokość. Jeżeli chodzi o drugą możliwość, to z pewnością, zyska ona uznanie w przypadku gdy opiekunowie maluszka mają różny wzrost, na przykład mama jest niska a dziadek wysoki.

Przekładana rączka to udogodnienie nie tylko dla rodziców, ale też i dla dziecka. Opcja ta pozwala na takie ustawienie siedziska tak, że może ono być skierowane przodem lub tyłem do kierunku . Z naszych wieloletnich spostrzeżeń trzeba jednak  przestrzec, że takie konstrukcje jednak są często podatne na uszkodzenia mechaniczne i my ich nie polecamy. Producenci odchodzą od tego mechanizmu na rzecz przekładanego siedziska.  Może to mniej efektowne, ale praktycznie bezawaryjne.

Z doświadczenia wiemy, że nasz mały podróżnik z pewnością częściej będzie chciał poznawać świat z perspektywy jazdy na wprost. Drugi sposób zda egzamin w momencie kiedy pociecha zaśnie, a my będziemy chcieli mieć to pod kontrolą. Oba warianty są przydatne w przypadku silnego wiatru, opadów atmosferycznych czy silnego nasłonecznienia. Także w czasie wyprawy do parku, wycieczki do lasu, wypadu na plac zabaw czy też wyjścia po sprawunki. Wtedy też przyda nam się pojemny kosz umieszczony pod siedziskiem spacerówki. W zależności od tego w jakie miejsce się udajemy, zmieści się tam wszystko co jest potrzebne brzdącowi i nam.

SPACERÓWKA , PARASOLKA CZY JOGGER – WARIANT SPACERÓWKI DO BIEGANIA

Parasolki
Ważnym i znaczącym czynnikiem decydującym o zakupie danego rodzaju modelu, są warunki i miejsca, w których będziemy z niego korzystać oraz go przewozić. W przypadku gdy zależy nam aby spacerówka była w lekka i jednocześnie w miarę mała objętościowo polecamy spacerówki parasolki.

Chicco Lite Way
Chicco Lite Way

Obecnie, wbrew obiegowej opinii, ten rodzaj wózków posiada wszystkie udogodnienia: pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, budkę, regulowany podnóżek a także regulację oparcia.
Przykładem niech będzie model Peg Perego Si Completo. Oprócz wymienionych powyżej cech posiada jedną, bardzo ważna zaletę, jest bardzo lekki, a złożony zajmuje naprawdę mało miejsca. Jeżeli posiadamy niewielki bagażnik w samochodzie to na nowoczesna spacerówka Peg Perego Si na pewno zda egzamin. Dodatkowym atutem są solidne koła, amortyzatory oraz pojemny kosz na drobiazgi malucha lub sprawunki mamy. W zależności od zasobności portfela każdy wybierze coś dla siebie, ponieważ jego koszt waha się w zależności od wersji modelu w granicach 850 zł – 1500 zł. Na rynku są tez dużo tańsze parasolki, które posiadają przyzwoita jakość.

Wózki spacerowe

Przebojem wiosny wsród spacerówek jest model Kinderkraft Grande,  ze wzgledu na cene 499 zł i wygląd.
W przypadku jeśli komuś nie odpowiada parasolka może zastanowić się nad wyborem wózka spacerowego. Specjalnie został on tak zaprojektowany aby pokonywać trasy o różnym stopniu trudności i długości. Solidna konstrukcja podwozia sprawia, że sprawdzi się zarówno na plaży, na górskich ścieżkach, jak i na parkowych alejkach czy miejskich chodnikach. Ponadto tak stabilny i wytrzymały stelaż oraz duże pompowane koła zwiększają poręczność kierowania pojazdem w każdych, nawet niełatwych warunkach. Nie wpływa to negatywnie na to, że spacerówka bardzo poręcznie i lekko się składa, co jest niewątpliwym atutem w przypadku transportu.
Wasza pociecha na pewno doceni jeszcze jedno udogodnienie, a mianowicie oparcie siedziska z regulacją umożliwiającą rozłożenie na płasko. Jeżeli wyprawa w świat i nadmiar wrażeń znuży malca dobrze będzie się zdrzemnąć, najlepiej na leżąco. W przypadku wypoczynku i nie tylko, warto mieć do dyspozycji regulowaną budkę która osłoni przed wiatrem, mocnym słońcem czy deszczem lub śniegiem.

Spacerówka kontra parasolka – decyzja należy do Ciebie.

Wybór między wózkiem spacerowym a parasolką zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Przy zakupie w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się nie wyglądem zewnętrznym, co też jest ważne, ale przede wszystkim naszym priorytetem powinno być bezpieczeństwo oraz komfort małego pasażera.
Jeżeli w waszych planach nie ma forsownych wypadów za miasto lub dalekich podróży z dala od cywilizacji, a przyszłe trasy będą przebiegać po parkowych alejkach albo wygodnych osiedlowych chodnikach, to dobrym wyborem będzie lekka i poręczna parasolka.
Wiadomo, że gdy prowadzicie bardziej czynny tryb życia, dużo podróżujecie a w planach macie wyjazdy nad morze czy w góry, to praktyczny będzie wózek o mocnej konstrukcji, z dużymi kołami i solidnym podwoziem. Taki stabilny pojazd sprawdzi się w trudnym terenie, zarówno na wyboistych ścieżkach górskich, jak i leśnych czy polnych drogach.
Jeśli chodzi o konkretne modele to z naszych obserwacji wynika, że warto polecić spacerówki firmy Peg Perego, polskiej marki Baby Design, a z tegorocznych nowości  polecamy bardzo lekką spacerówkę Baby Home.

Joggery

TFK Joggster Sport
TFK Joggster Sport

Na parasolce czy wózku spacerowym oferta rynku wózkowego się nie kończy i idzie o krok dalej. Skierowana jest ona głownie do bardzo aktywnych rodziców, których oczekiwań z różnych przyczyn nie spełnia ani parasolka, ani wózek spacerowy.

Wtedy dobrą alternatywą może być propozycja producentów wózków biegowych i nabycie tak zwanego joggera.

Łączy on w sobie zarówno funkcje, jak i cechy, które podnoszą jego atrakcyjność. Jedną z nich jest niewątpliwie nowoczesny wygląd, a projektanci zadbali o to aby wózek miał lekki i ładny, opływowy kształt.
Oprócz możliwości charakteryzujących typowe spacerówki wyróżnia się tym, że w prosty i szybki sposób można go przekształcić w fachowy i nowoczesny wózek do joggingu. Bardzo pomaga w tym to, że posiada trzy koła, przy czym przednie jest wysunięte do przodu, co stanowi że wózek jest stabilny i bezpieczny w czasie biegu oraz posiada odpowiednią amortyzację.
Nie zmienia to faktu, że służyć nam on będzie od momentu przyjścia naszej pociechy na świat, a swoją metamorfozę przejdzie w chwili gdy mały ”sportowiec” zacznie pewnie i stabilnie siedzieć. Ze względów zdrowotnych może to nastąpić najwcześniej po ukończeniu przez dziecko szóstego, siódmego miesiąca życia. Wtedy to kręgosłup dziecka i mięśnie, które go podtrzymują stają się na tyle mocne i silne, że utrzymają głowę i ciało malucha z sztywnej, pionowej pozycji. W każdym przypadku zależy to oczywiście od indywidualnego rozwoju małego sportowca.

Wózki do biegania ( inaczej zwane joggerami) dają niepowtarzalną szansę na przeżywanie aktywności fizycznej razem ze swoim dzieckiem. Więź rodzicielska dzięki bieganiu z dzieckiem utrwala się na lata, a dobry przykład z dzieciństwa zaprocentuje w przyszłości. Wykorzystajcie te chwile, gdyż czas nieubłaganie biegnie i taka okazja może się nie powtórzyć. Profesjonalne forum z opiniami o modelach do joggingu może być pożyteczne przy ewentualnych zakupach. Coraz większe uznanie znajduje też porównanie w postaci rankingu, które sukcesywnie klasyfikuje najlepsze produkty.

Propozycja rynkowa w zakresie takich modeli jest bogata. Znaczącym producentem którego możemy tutaj polecić jest niemiecka firma TFK i nowozelandzka Mountain Buggy.
Zanim nasz wózek do biegania przejdzie opisaną powyżej przemianę, od pierwszych dni życia bobasa będzie nam służył jak zwyczajny wózek z gondolą. Po zamontowaniu właściwych adapterów, z łatwością zamontujemy na jego stelażu fotelik samochodowy. Jak widać jest to pełnoprawny wózek spacerowy, z tą różnicą że gdy chcemy pobiegać musimy mieć bezwzględnie zablokowane przednie koło. W wielu modelach istnieje możliwość zwolnienia tej blokady i wtedy w warunkach miejskich, czy na zwyczajnym spacerze lub wyprawie na zakupy, przednie koło jest w pełni zwrotne i pozwala nam na maksymalną możliwość manewru.
I tak prawie niezauważalnie łączy on całkowity pragmatyzm i funkcjonalność, z możliwością aktywnego wypoczynku, i to nie samotnie ale w towarzystwie naszej słodkiej pociechy. Kto wie, może w wózku jeździ młody Bronisław Malinowski.
Jeżeli taki model tak łatwo można przekształcić w wózek biegowy, to może warto zastanowić się, czy nie można biegać z parasolką czy spacerówką. Wydaje się, że jest to niezły pomysł. Po pierwsze to tańszy zakup. Po drugie zarówno jedne, jak i drugie mają kółka, te drugie nawet cztery a nie trzy i teoretycznie, po prostych alejkach czy miejskich chodnikach powinno się je w trakcie biegu dobrze prowadzić.
Niestety, ale ta z pozoru całkiem dobra koncepcja może narobić więcej kłopotów niż korzyści, albowiem jest to bardzo niebezpieczne dla dziecka. Jak mówią mądrzy i doświadczeni ludzie; właściwe narzędzie to połowa sukcesu. Niestety ani parasolka, ani wózek spacerowy nie są odpowiednio zaprojektowane do biegania z maluchem.
Zarówno konstrukcja stelaża, jak rozmiar i rozstaw kół, nieodpowiednia amortyzacja oraz waga, u parasolki za niska a w przypadku spacerówki za wysoka powodują, że przy próbie biegania są niestabilne i grozi to wywróceniem, a nawet uszkodzeniem wózka. Trudno, ale klasycznego wózka do joggingu w żaden sposób nie uda się zastąpić zwykłym wózkiem spacerowym.