//Foteliki i bazy Isofix

Foteliki i bazy Isofix

Co to jest isofix – bazy do fotelików samochodowych

Maxi Cosi Cabriofix Familyfix
Maxi Cosi Cabriofix + Familyfix

Testy zderzeniowe badające bezpieczeństwo przewożenia dzieci w samochodzie wykazały, że jednym z fundamentalnych czynników decydujących o właściwej ochronie maluszka jest stabilność siedziska w trakcie wypadku. Im bardziej niezawodnie i sztywno jest połączony fotelik z konstrukcją samochodu, tym mniejsze jest ryzyko powstania poważnych obrażeń w czasie kolizji. Konsekwencją tych obserwacji był nowatorski wynalazek sposobu połączenia fotelika i auta. Dzięki umieszczonym w foteliku łącznikom isofix i znormalizowanym, pasującym do nich, otworom w karoserii samochodu zespolenie siedziska i auta jest bliskie doskonałości. Ta idea techniczna jest szczególnie istotna w przypadku najmniejszych i najbardziej delikatnych istot.

Pasy samochodowe przy pomocy których łączy się standardowo fotelik z samochodem nie są rozwiązaniem idealnym. Stąd foteliki 0-13 kg zyskały dodatkowy element – bazę isofix, czyli stabilną platformę łączoną z autem przy pomocy omawianego powyżej systemu. Dopiero w tak zamontowaną bazę wpina się nosidełko niemowlęce. Stabilność takiego montażu jest nieporównywalnie większa niż tradycyjne łączenie fotelików za pomocą pasów bezpieczeństwa.

W tej kategorii opiniujemy foteliki samochodowe 0-13 kg z możliwością mocowania w samochodzie na bazie ISOFIX, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Do najbardziej docenionych przez ekspertów marek fotelików samochodowych 0 – 13 z isofixem – tj. wyróżnionych w testach ADAC – można zaliczyć: Besafe Maxi-Cosi, Cybex, Roemer – Britax, Avionaut.

Lista samochodów z isofixem

Foteliki 3w1 isofix i-Size

W celu maksymalizacji bezpieczeństwa dziecka w aucie producenci szukają

Cybex Aton Sirona i-Size
Cybex Aton Sirona i-Size

ciągle nowych rozwiązań. Ostatnim, wielce udanym i rokującym znakomicie na przyszłość, konceptem jest połączenie bazy isofix z nosidełkiem 0-13 kg i w późniejszym czasie z siedziskiem 9-18 kg. Daje asumpt do nazwania takiego zestawu fotelikiem 3w1. Dzięki temu dziecko jeździ cały czas w foteliku z isofixem do 4 tego roku życia.

Idea systemu jest następująca:
– do 4 lat ( gdy maluch jest najdelikatniejszy) dziecko cały czas w foteliku z isofixem.
– dziecko przebywa cały czas tyłem do kierunku jazdy czyli w pozycji najbezpieczniejszej,
– ta sama baza służy dla nosidełka 0-13 i siedziska 9-18 tego samego producenta, czyli kupuje się jeden system isofix dla dwóch różnych fotelików
– stosowanie nowej normy wzrostowej i-size, traktującej wzrost dziecka jako główne kryterium podziału zamiast dotychczasowej wagowej, urealnia i tym samym upraszcza dobór fotelika dla danego użytkownika

Dodatkowo system ten gwarantuje przewożenie dziecka cały czas tyłem do kierunku do jazdy, co znakomicie zwiększa jego bezpieczeństwo. Na dziś wydaje się to optymalnym rozwiązaniem. System (i związana z nim norma) został nazwany i-Size, gdyż dodatkowo, jako kryterium podziału grup fotelików, bierze pod uwagę wzrost malucha, a nie jak dotychczas jego wagę. W zaproponowanych przez nas zestawach, komplet fotelików Peg-Perego nie do końca spełnia kryteria tej normy, gdyż dziecko w foteliku 9-18 Primo Viaggio 1 Duo Fix  jest przewożone przodem do kierunku jazdy.

Liderzy rankingów fotelików 3w1 :

  • Maxi Cosi Family Concept Cabriofix + Pearl + familyfix ,
  • Maxi Cosi Rock + Pearl One + Familyfix One -i-Size,
  • Cybex Modular Aton M + Sirona M2 + baza M,
  • Besafe iZi go Modular.

Foteliki samochodowe 9-18 kg  isofix

Avionaut Aerofix RWF isofix
Avionaut Aerofix RWF isofix

mają  możliwość montowania w samochodzie za pomocą systemu isofix, co bardzo zwiększa stabilność fotelika poprzez sztywne połączenie z karoserią samochodu. Jest to rozwiązanie dużo lepsze niż zwykły montaż przy użyciu pasów bezpieczeństwa.Dodatkowym punktem stabilizacji i podparcia jest często noga stabilizująca w przypadku fotelików RWF.

Do najbezpieczniejszych modeli w tej kategorii należą produkty:  Chicco, Maxi-Cosi, Concord, Roemer, Cybex, Britax, Besafe, Migo.  Przed zakupami polecamy forum foteliki 9 18 opinie.

Foteliki samochodowe 15-36 kg – z systemem isofix

(tutaj to dwa zaczepy wpinane w karoserię auta) dodatkowo zwiększają

Recaro Monza Nova 15-36 Seatfix
Recaro Monza Nova 15-36 Seatfix

bezpieczeństwo dziecka, dzięki stabilnemu połączeniu siedziska z konstrukcją samochodu.

Do najlepszych w tym przedziale wagowym  – tj. dobrze ocenionych w testach ADAC – można zaliczyć :  produkty Cybex, Concord, Chicco, Maxi-Cosi, Recaro, Roemer, Avionaut.