//Jakie foteliki najlepsze?

Jakie foteliki najlepsze?

Jakie foteliki samochodowe najlepsze ?

foteliki samochodowe
Foteliki Maxi Cosi 2w1

Foteliki samochodowe  stały się w dobie powszechnej motoryzacji  niezbędne w zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku. Małe, delikatny maluszek jest szczególnie narażony w razie wystąpienia kolizji drogowej. Ochrona stworzona przez dobry fotelik może być czynnikiem decydującym o jego zdrowiu i życiu. Nie jest naszym celem straszenie kogokolwiek, ale rozsądek i przezorność są w tej kwestii kluczowe. Nie każdy  musi być przecież Kubicą, a dziecko jest naszym największym szczęściem.
Ważną kwestią jest też obowiązek prawny nałożony na kierowców, wiec warto poznać foteliki samochodowe przepisy.

Pamiętajmy, że najlepszą ochroną dziecka jest nasza roztropna i bezpieczna jazda – z odpowiednim „marginesem”  bezpieczeństwa i bez niepotrzebnej rywalizacji na drodze.
Foteliki samochodowe najwygodniej jest  podzielić wg 3 podstawowych kryteriów wagowych :   0-13 kg (od urodzenia do 10 miesięcy),  9-18 kg (od 9 miesięcy do 3 lat) i  15-36 kg (od 3,5 roku do około 12 lat). Uzupełnieniem oferty są siedziska uniwersalne łączące  dwie kategorie wagowe.

Foteliki RWF

Besafe iZi Go Modular
Besafe iZi Go Modular

Foteliki RWF (ang. Rear Way Facing) – to nic innego, jak foteliki samochodowe mocowane tyłem do kierunku jazdy. Zdecydowana większość ekspertów ds. bezpiecznego podróżowania dzieci zaleca, aby podróżowały one właśnie w taki sposób, gdyż  montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy zwiększa ochronę dziecka w samochodzie. Wszystkie nosidełka 0-13 kg są montowane w ten sposób, ale tutaj prezentujemy również krzesełka z innych przedziałów wagowych 0-18, 0-25, 9-18, 9-25,  które pozwalają na taki sposób umieszczenia siedziska w aucie. Opinie specjalistów potwierdzają testy ADAC, w których foteliki RWF wypadają najlepiej.

Fotelików, odwróconych tyłem do kierunku jazdy tzw. RWF, nigdy nie wolno używać na przednim siedzeniu pasażera wyposażonym w aktywną poduszkę powietrzną.
Jazda tyłem do kierunku jazdy zawsze jest bezpieczniejsza dla dziecka w związku tym polecamy foteliki RWF.

Foteliki RWF – montowane tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy może być mocowany tradycyjnie za pomocą pasów samochodowych  lub w przypadku lepszych ( czytaj bezpieczniejszych )  i droższych fotelików  za pomocą systemu ISOFIX ( uchwytów montowanych w nadwoziu samochodu) , co znacznie zwiększa bezpieczeństwo dziecka.

Najlepsze foteliki RWF: Cybex Sirona, Besafe Izi Go Modular, Joie Stages, Romer Dualfix, Maxi Cosi Axiss fix.

Foteliki samochodowe 0-13 kg (od urodzenia do 10 miesięcy).

Foteliki 0-13 kg
Foteliki 0-13 kg

Najmniejsze dziecko jest, siłą rzeczy, najbardziej delikatne i wrażliwe na niewielkie nawet uderzenia i urazy. Fotelik  0-13 kg ,  ma w tym okresie życia  fundamentalną funkcję do spełnienia, gdyż kręgosłup malucha jest jeszcze bardzo miękki i plastyczny, a bobas nie umie jeszcze siedzieć swobodnie, gdyż nie ma wystarczająco mocnych mięśni grzbietu, szyi i brzucha.

Siedziska te nazywane są czasem nosidełkami, gdyż i taką funkcję spełniają. Takie nosidełko umożliwia również łatwe wynoszenie dziecka z samochodu, bez konieczności wyjmowania zeń maluszka. Można je później bezpośrednio wpiąć w podwozie wózka wielofunkcyjnego, dzięki specjalnym adapterom, łączącym ze stelażem. Wózki, które mają 3 takie funkcje noszą nazwę 3w1, gdyż posiadają opcję głęboką z gondolą, spacerową i połączenia stelaża z fotelikiem.

Ostatnio za najbezpieczniejszy w testach fotelików ADAC został uznany model Cybex Aton. Najlepszy  jest zestaw z bazą isofix, dodatkowo usztywniającą położenie fotelika w samochodzie. Właśnie nosidełka z baząmi zapewniają  najlepsze parametry bezpieczeństwa i najlepiej wypadają w testach.

Ranking fotelików  0-13 kg pozwoli wybrać najlepsze modele w tej kategorii. Warto poznać też  opinie o nich.

Baza isofix –  czyli również 4 w 1 wózki

Recaro Privia Evo z bazą
Recaro Privia Evo z bazą

Opisane powyżej funkcje nosidełka nie wyczerpują jego możliwości.
Testy zderzeniowe badające bezpieczeństwo przewożenia dzieci w samochodzie wykazały, że jednym z fundamentalnych czynników decydujących o właściwej ochronie maluszka jest stabilność siedziska w trakcie wypadku. Im bardziej niezawodnie i sztywno jest połączony fotelik z konstrukcją samochodu, tym mniejsze jest ryzyko powstania poważnych obrażeń w czasie kolizji. Konsekwencją tych obserwacji był nowatorski wynalazek sposobu połączenia fotelika i auta. Dzięki umieszczonym w foteliku łącznikom isofix i znormalizowanym, pasującym do nich, otworom w karoserii samochodu zespolenie siedziska i auta jest bliskie doskonałości.

Ta idea techniczna jest szczególnie istotna w przypadku najmniejszych i najbardziej delikatnych istot. Pasy samochodowe przy pomocy których łączy się standardowo fotelik z samochodem nie są rozwiązaniem idealnym. Stąd foteliki 0-13 kg zyskały dodatkowy element – bazę isofix, czyli stabilną platformę łączoną z autem przy pomocy omawianego powyżej systemu. Dopiero w tak zamontowaną bazę wpina się nosidełko niemowlęce. Stabilność takiego montażu jest nieporównywalnie większa niż tradycyjne łączenie fotelików za pomocą pasów bezpieczeństwa.
W ten sposób wózek 3w1, zyskując dodatkowy element stał się kombinacją 4w1 z bazą isofix. Cena baz isofix kształtuje od 300 do 1000 zł.

Najlepsze foteliki 0-13 isofix z bazą to: Besafe iZi Go Modular, Cybex Aton M, Maxi Cosi Cabriofix z Familyfix, Maxi Cosi Rock +2wayfix,

Foteliki samochodowe 9-18 kg (od 9 miesięcy do 3 – 4 lat)

foteliki 9-18 kg
Foteliki 9-18 kg

W następnej fazie rozwoju dziecka po okresie noworodka, gdy siedzi ono już pewnie i stabilnie potrzebny jest fotelik o innej konstrukcji , kształcie i zakresie wagi.

Foteliki te są relatywnie długo używane w czasie, gdy dziecko potrzebuje ponadprzeciętnej ochrony. Ich roztropny wybór jest więc równie ważny jak siedziska dla najmniejszego dziecka.

Dzieci ważące od 9 do 18 kg, czyli wiekowo średnio od 9 miesięcy do 4 lat są użytkownikami tego siedziska samochodowego. Jest jedna kwestia wymagająca szczególnej uwagi. Maluszek w tym wieku jest jeszcze bardzo delikatny, a często będzie jeździł z rodzicami na długie ,wyczerpujące trasy. Najdłużej używany w życiu dziecka. Stąd zarówno kwestia bezpieczeństwa jak i komfortu dziecka wymaga szczególnej uwagi przy wyborze fotelika z tej grupy wagowej.

System isofix został wprowadzony również do tej kategorii wagowej. Przy czym równolegle działają rozwiązania z bazą i bez niej. Te ostatnie siedziska posiadają z tyłu łączniki isofix, które wpina się w otwory będące w karoserii samochodu.
Foteliki 9-18 kg z tym systemem kosztują od 500 do 1600 zł

W ostatnich testach ADAC  najbezpieczniejsze były Britax Roemer Trifix, Maxi Cosi Axiss, Migo Saturn, Britax Romer King II, Chicco Oasys.

Foteliki 15-36 kg (od 3,5 roku do około 12 lat)

Fotelik 15-36
Fotelik 15-36

Ostatnią tradycyjną kategorią fotelikową dla starszych dzieci od (3-12 lat)  jest przedział 15-36 kg.

Siedziska dla starszych dzieci, nie wymagają tak pełnej ochrony, ale i tutaj system isofix pomaga, gdyż zwiększa stabilność fotelika w samochodzie.
W przypadku gdy dziecko wyrosło z fotelika, a jest jeszcze za niskie na pasy, konieczne są podwyższenia 22-36 kg. Trzeba zawsze pamiętać, że w przypadku systemu isofix ponosimy dodatkowe koszty, zyskując w zamian duże prawdopodobieństwo zwiększenia bezpieczeństwa swojego dziecka.

Czołowe modele fotelików z tej kategorii: Romer Kidfix, Besafe iZi flex,  Cybex Solution, Diono Monterey

Foteliki uniwersalne 9-36 kg

Recaro Monza IS Seatfix
Recaro Monza IS Seatfix

Ekonomia i racjonalność wydatków z domowego budżetu przyświecają wielu z nas i jest to naturalne – szczególnie przy wychowywaniu dziecka. Ekonomiści szacuje , ze koszt wychowania dziecka do pełnoletności  to kwota rzędu 180 tys. zł.
Producenci fotelików nie zapomnieli o tym, konstruując siedziska obejmujące dwie grupy wagowe 9-18 i 15-36, dając szansę na zakup jednego, a nie dwóch krzesełek do auta.
Wybór uniwersalnych fotelików 9-36 jest duży, gdyż wiele renomowanych marek posiada w swojej ofercie ten rodzaj produktu. Również dla tego przedziału wagowego są możliwości zakupu fotelików z systemem isofix.

W rankingach przodują:Britax Evolva, Cybex Pallas, Babysafe Husky, Caretero Diablo.

Oprócz tego  dostępne są również foteliki uniwersalne : 0-18 kg, 9-25 kg i 9-36 kg , które łączą dwie kategorie wagowe, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.