/Przewodnik

Przewodnik

Ranking wózków dziecięcych
Riko Basic 3w1
Riko Basic 3w1

Zakup wózka to miły dylemat, przed którym stają wszyscy młodzi rodzice, czasem jeszcze przed narodzinami dziecka. Rozmaitość oferty i funkcji może przyprawić o ból głowy.
Ważne jest aby decyzji nie podejmować zbyt pochopnie, gdyż nasz zakup zapewni (bądź nie) komfort maluszkowi i nam przez kilka lat. Warto o opinię o konkretnym rodzaju i modelu zapytać innych użytkowników na forum oraz ekspertów naszego serwisu mających  25-letnie doświadczenie w tej branży. Przydatny może być też ranking , w którym umieszczono polecane modele.

 Jakie modele polecacie ?

Wielofunkcyjne z gondolą
Wózki Wielofunkcyjne
Niemowlęce głębokie

Znacząca cześć produktów występujących na rynku to modele wielofunkcyjne  (stelaż+siedzisko spacerowe+gondola). Spotykamy też  równoważne nazwy : niemowlęce, uniwersalne bądź głęboko-spacerowe.
W ich skład wchodzą zazwyczaj :
• Stelaż ( rama, konstrukcja, podwozie)
• Gondola ( przeznaczona dla noworodka)
• siedzisko spacerowe ( dla rocznego maluszka )
• Fotelik samochodowy 0-13 kg (nosidełko) – dla opcji 3w1

Ranking wózków 2019  może pomóc w racjonalnym wyborze najlepszego modelu głęboko-spacerowego.

Wózki 3w1 z fotelikiem
Zestawy 3w1 , czyli w komplecie z fotelikiem 0-13 kg ( travel system),  jest

Wózki 3w1
Wózki 3w1

rozwiązaniem zarówno praktycznym ( ergonomiczne łączenie fotelika  ze stelażem  – szczególnie wygodne na zakupach, jak i wielce ekonomicznym – często pozwala oszczędzić 5- 10 % z kwoty wyjściowej.

Wybierając się na zakupy bądź szukając oferty w internecie warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy musi być lekki ?
  • Czy waga to podstawowe kryterium ?
wózki trójkołowe
Trójkołowe

Wózki Trzykołowe
Waga wózka to ważna kwestia, jednak biorąc pod uwagę jedynie ten aspekt zawężamy dość znacznie pole manewru.
Przede wszystkim naprawdę lekki model jest z reguły znacznie droższy od podobnych,  lecz tylko odrobinę cięższych.
Aby ograniczyć wagę  producenci stosują lekkie piankowe koła, które obniżają znacząco wagę, ale niestety obniżają komfort ze względu na słabą amortyzacje i właściwości jezdne, szczególnie w trudnym terenie. Innym sposobem na zmniejszenie wagi jest  opcja zakupu modelu trzykołowego, wtedy i waga zarówno stelaża jak i kół jest niższa.
Kolejnymi pytaniami które warto sobie postawić są:
Jak będziemy spędzać wolny czas ?

  • W jakim terenie będziemy jeździć ?
Wózki na pompowanych kołach
Wózki na pompowanych kołach

Na pompowanych kołach
Jeśli kochamy przyrodę i czas wolny spędzamy w lesie, nad wodą bądź na działce, gdzie dominują  nieutwardzone drogi gruntowe,  odpowiednim wyborem będzie model  na dużych pompowanych kołach, który zapewni komfort jazdy w każdym terenie. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko przebicia dętki, jednak poduszka powietrzna jaką tworzy opona wraz z napompowaną dętką niweluje wszelkie nierówności terenu, co poprawia samopoczucie dziecka i nie naraża go na niepotrzebne wstrząsy.

Poza pytaniami kluczowymi warto postawić sobie kilka pytań dodatkowych:

  • Czy potrzebujemy przekładanej spacerówkitzw odwracanego siedziska?
  • Jak duży jest kosz na zakupy ?
  • Czy do stelaża można zamontować fotelik samochodowy ? (  montaż  poprzez specjalne adaptery)
  • Czy elementy zestawu można kupować osobno ?
  • Czy spacerówka posiada regulowany podnóżek ?
  • Czy dany model posiada przekładaną rączkę?

Wózki Spacerowe
Wózki Spacerowe
Wielce popularną opcją są spacerówki. Czyli wersja bez gondoli, z siedziskiem rozkładanym do pozycji połowicznie leżącej, wystarczająca dla spacerów ze starszym dzieckiem,  które może siedzieć samodzielnie.
Tylko niektóre  są przeznaczone dla noworodków od urodzenia tzn. posiadają możliwość rozłożenia siedziska całkowicie na płasko.  Nawet malutkie dziecko może wtedy leżeć wygodnie i bezpiecznie.  Ta wersja   jest siłą rzeczy droższa od typowych rodzajów.

Wózki Parasolki
Parasolki
Najlżejszym są tzw. parasolki. Lekkie i fantastycznie wygodne w składaniu – jak sama nazwa wskazuje, ale przeznaczone dla starszych dzieci. Wówczas sen dziecka nie jest już tak komfortowy. Nowoczesnym zastosowaniem najlżejszych parasolek jest możliwość zastosowania ich jako podróżnych modeli do samolotu, gdyż małe gabaryty po złożeniu i niska waga świetnie je do takiego użycia predestynują.
Wózki dla bliźniąt

wózki bliźniacze
Wózki Bliźniacze

Gdy szczęście  sprzyjało nam podwójnie ( lub potrójnie ) oczywistym rozwiązaniem są wózki bliźniacze  lub trojacze, zarówno te w  wersji głębokiej, jak i w spacerowej. Możliwe są wówczas dwie konfiguracje: dzieci obok siebie, albo jedno za drugim. Gdy dzieci są zbliżone wiekowo, optymalne są modele dla rodzeństwa , czasem nazywane rok po roku, z możliwością dołączania dodatkowych siedzisk i odpowiednich dostawek.
Wózki do bieganiaBiegowe
Dla wyjątkowo dynamicznych i energicznych rodziców, będących miłośnikami joggingu  wymyślono wózki do biegania z dzieckiem.
Jest to fantastyczne rozwiązanie, sprzyjające głębokiej bliskości dziecka i rodzica, a procentujące na przyszłość świetnymi nawykami i chlubnym przykładem. Jednak dla wytrwałych z samozaparciem.
Klasyczne retro
wózki klasyczne

Dla tradycjonalistów, miłośników i sympatyków rozwiązań klasycznych w stylu retro,  idealne będą modele w stylu naszych babć, czyli  stylowe wózki klasyczne z dużymi kołami i „oldschoolowym” stelażem. Na ich widok niejednej mamie i babci  łza się w oku zakręci, a ostatnio stały się naprawdę modne. Zaletą jest doskonały komfort jazdy, a wadą spora waga.

Po dokonaniu wyboru nie pozostaje nam nic innego jak tylko zamówienie wymarzonego pojazdu w dobrym, renomowanym, internetowym sklepie dziecięcym.

Życzymy udanych zakupów