/Pierwszy wózek niemowlęcy

Pierwszy wózek niemowlęcy

Pierwszy wózek niemowlęcy
 
Wyprawka dla malucha to duże wyzwanie dla przyszłych rodziców. Jednym z pierwszych i najistotniejszych  jej składników jest wózek niemowlęcy. Jest to najbardziej kosztowna część tej inwestycji i dlatego decyzja w tym przypadku nie jest łatwa.

Odnalezienie wymarzonego i najlepiej spełniającego nasze wymagania modelu, może pochłonąć nam dużo godzin. Oferta rynkowa w tej dziedzinie na chwilę obecną jest przeogromna. Oto kilka porad, na co zwrócić uwagę przy zakupie aby zaoszczędzić nie tylko czas ale i pieniądze.

1. Wózek – pierwsze BMW niemowlaka

Wózek głęboki (z gondolą) i spacerowy
piekny wózek Espiro Next manhattanPierwsze „cztery kółka” w życiu naszej pociechy to głęboki wózek z gondolą, która budową przypomina tradycyjną kołyskę z budką. Dziecko można w niej położyć na wznak, a w modelach gdzie dno jest regulowane, istnieje opcja pozycji siedzącej lub półsiedzącej. Z tego pojazdu maluch będzie korzystał przez pierwsze pół roku. W momencie gdy niemowlę opanuje umiejętność samodzielnego siedzenia do akcji wkracza spacerówka. Istotne jest aby można ją było montować w ramę wózka dwustronnie, zarówno w opcji gdy malec jest zwrócony buzią w naszą stronę, jak i gdy odwrócony jest plecami i może patrzeć do przodu – świat jest przecież taki pasjonujący. Tego typu modele to wózki z przekładanym lub odwracanym siedziskiem, czyli z angielska „reversed”. Praktycznie wszystkie najlepsze wózki wielofunkcyjne posiadają tę funkcję. Można do nich aktualnie zaliczyć Espiro Next, Peg Perego Book Plus, Joolz Day czy Baby Design Dotty. Ważne jest żeby można było, gdy dziecko zaśnie, oparcie spacerówki położyć na płasko.  Tutaj nie jest juz tak rózowo i wiele nawet bardzo dobrych marek nie spełnie w pełni tego wymogu. Pochwalić za to należy modele Epiro Next Avenue i Mima Xari.

   Wózek 2w1

Jest to powyżej opisana opcja gdzie w konstrukcje modelu można zamocować zarówno głęboką gondolę dla niemowlęcia, jak i spacerówkę, gdy dziecko będzie większe. Ważne jest,  o czym była mowa wcześniej, aby spacerówka mogła być montowana w dwu kierunkach – do przodu i do tyłu.

Wózek 3w1

Ten system proponuje, oprócz wyżej opisanych części takich jak gondola czy spacerówka, fotelik samochodowy. włoskie wózki Peg Perego Book 3w1Oczywiście wszystkie te elementy są kompatybilne z podwoziem wózka i można je na nim montować zamiennie. Fotelik posiada ponadto jeszcze jedną dodatkową zaletę. Otóż gdy mały pasażer uśnie w czasie jazdy samochodem, przypinamy fotelik do ramy wózka, bez konieczności wyjmowania i przekładania dziecka, i gotowe. Paleta wyboru wózka 3w1 jest przeogromna. My polecamy modele Mutsy Evo, Peg Perego Book i Quinny Moodd.

2. Koła – wyruszamy w świat czyli na odpowiednich kołach malec dalej zajedzie.

Koła pompowane –
są dosyć uniwersalne i zdadzą egzamin zarówno na osiedlowych uliczkach, jak i na szlakach górskich, nad morzem czy też na leśnych ścieżkach. Kolejne ich atuty to między innymi: bezgłośna  jazdy, dość istotna w czasie gdy dziecko śpi, amortyzacja która przekłada się na bezpieczeństwo i wygodę malucha. Dodatkowo chroni ona małego pasażera przed niepożądanymi wstrząsami a to zwiększa zalety pojazdu.
Negatywne jest to że mogą ulec przebiciu, jak koła w samochodzie, jednak zdarza się tak wyjątkowo rzadko.

Koła piankowe –
sprawdzą się raczej na prostych drogach osiedlowych lub parkowych alejkach. Słabą stroną jest to że się ścierają i nie zapewniają amortyzacji. Niewątpliwą zaletą jest ich lekkość, przez co wózek istotnie traci na wadze i to, że na pewno nie przebijemy dętki w kole. Dzięki tej zalecie nazywane są bezobsługowymi.

Koła pneumatyczne –
To swoisty kompromis powyższymi modelami. Koła zbudowane są z przestrzeni wypełnionych powietrzem, przez co w mistrzowskim stopniu niwelują drgania. Posiadają wszystkie zalety pompowanych, przy jednoczesnym braku ich wad (są lżejsze, bezobsługowe i bezawaryjne).

Koła plastikowe –
w żadnym przypadku nie grozi im przebicie, co jest niewątpliwie zaletą, wadą to, iż w ogóle nie amortyzują wstrząsów. Cecha ta powoduje, niezależnie od ich średnicy, iż dobrze sprawdzają się raczej na prostych, utwardzonych drogach.

Koła stałe, koła skrętne (zwrotne)  –
względnie niedawno na rynek wkroczyły, a raczej wjechały, wózki posiadające koła skrętne.
Starsze, bardziej tradycyjne modele nie posiadają tej możliwości, przez co stabilnie i bardziej gładko dają się prowadzić po nierównościach  drogi. Niestety przy każdorazowej zmianie kierunku trzeba pojazd naszego malucha unosić do góry.
Przy użyciu kół zwrotnych takie manewry nie są konieczne. Obecnie przeważająca część wózków tego typu jest wyposażona w opcję pozwalającą na blokadę kół do jazdy na wprost. Ułatwia to płynne pokonywanie nierówności i przeszkód na drodze oraz stabilniejsze kierowanie.

3. Model trzykołowy lub czterokołowy – czy mniej znaczy lepiej.

Zarówno czterokołowce ze skrętnymi kołami z przodu, jak i trójkołowce są bardzo zwrotne. Niewątpliwie wśród rodziców uprawiających czynnie sporty prym wiodą te drugie. Ponadto,  tym przypadku liczy się bardzo to, że po złożeniu zajmują objętościowo mniejszą powierzchnie i przez co są lżejsze niż modele czterokołowe.
Niestety coś za coś, jak mówi powiedzenie. Powyższe bardzo korzystne cechy dystansuje kwestia stabilności. Kłopoty z nią odczujemy przy korzystaniu ze środków komunikacji miejskiej, wielokrotnie przy podjazdach szynowych na schodach. Jednak czy wybierzemy stabilność, czy wybierzemy niską wagę, zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb.

4. Cztery pory roku Vivaldiego, czyli ważne kiedy maluch przyjdzie na świat.

Wydawałoby się że nie ma to znaczenia, jednak jest bardzo istotne kiedy spodziewamy się narodzin dziecka. Pomimo ogólnego ocieplenia w naszej szerokości geograficznej późną jesienią potrafi być dość chłodno, a i zima potrafi dać się we znaki. W tym okresie niemowlę ubieramy w cieplejszy pajacyk, natomiast do wózka na wierzch używamy grubszą kołderkę. Z tego względu warto aby gondola wózka była na tyle duża by zmieścić naszego „ nieco powiększonego” bobasa. Producenci polecają tutaj gondolę co najmniej 75 centymetrową.

5. Marka wózka – aby to co dobre szybko się nie skończyło.

Oferta w tym obszarze jest obecnie przeogromna. Dużo nowych producentów wchodzi na rynek, ale także sporo nie może podołać konkurencji. Sprawdźmy więc wybraną markę zwracając baczną uwagę, czy firma jest europejska i od jakiego czasu funkcjonuje w branży. W tym aspekcie drożej znaczy lepiej i dla rodziców i dla maluszka. Wózek wytwórcy, mogącego pochwalić się dobrą renomą i tradycją, z pewnością zagwarantuje nam bezpieczeństwo i to że zakup będzie solidny. Nic się nie uszkodzi, nie urwie i nie pęknie. A gdyby jednak coś się wydarzyło, to najlepsi sprzedawcy zapewniają profesjonalny serwis naprawczy z pojazdem zastępczym, w trakcie załatwiania reklamacji. Najlepiej zorganizowane logistycznie sklepy z wózkami potrafią wysłać egzemplarz zastępczy przez kuriera, żeby klient nie odczuwał chwilowego braku wózka. Warto wiec kupować w dużych renomowanych sklepach internetowych.

6. Obicie – na jaki materiał się zdecydować.

Ważne jest aby tkanina którą użyto była estetyczna, łatwa w utrzymaniu czystości, a najlepiej jeżeli będzie można zdejmować ją do prania. Aby zapewnić bobasowi maksymalną osłonę przed niekorzystnymi skutkami promieniowania słonecznego materiał powinien mieć filtry UV posiadające odpowiednie parametry. Najbardziej rekomendowany jest tutaj filtr o wartości 50. Dodatkową ochroną przed skwarem, a co za tym idzie poceniem lub przegrzaniem dziecka,  jest wentylacja umieszczona w dnie gondoli.

7. Bezpieczeństwo naszego malca – ważna stabilność i waga wózka.

Wózek nie może być tak „lekki jak piórko”. Niestety prawa fizyki odgrywają tu dość istotną rolę i mówią, że niższa waga to także mniejsza stabilność. To niestety niesie za sobą pogorszenie bezpieczeństwa naszego malucha.
Dość ważnym aspektem w zakupie odpowiedniego wózka jest stabilność boczna, która odpowiedzialna jest za równowagę i mówi nam, czy dany model nie ma skłonności do chwiania i wywracania się.
Jak to sprawdzić? Trzeba odblokować koła z przodu i ustawić się bokiem do gondoli pojazdu. Następnie należy nacisnąć mocno z boku i pośrodku na boczny odcinek ramy. Sprawdzian taki dobrze jest wykonać zarówno dla wózka spacerowego jak i z gondolą, dla modelu czterokołowego, jak i trójkołowego.

8. Dodatki – ułatwiają życie nie tylko maluchowi.

Akcesoria dodatkowe oferowane przez producenta w cenie zakupu danego modelu są praktyczne i pozwalają poczynić nam znaczne oszczędności. Należy pamiętać że utensylia dokupowane oddzielnie kosztują więcej. Zwłaszcza że nieodzownych rzeczy jest znaczna ilość. Wymienimy tutaj, między innymi te najbardziej potrzebne.
Ze względu na zmienność aury panującej w naszym klimacie niezbędna jest zarówno osłona w przypadku opadów deszczu, jak i przeciwsłoneczna. Ta ostatnia, w produktach niektórych firm jest zainstalowana na stałe w budkę, co jest bardzo praktyczne. Na pewno sprawdzi się także okrycie na nóżki niemowlaka jak i moskitiera. Torba na przybory i drobiazgi, przyda się zaś i mamie, i bobasowi.

9. Wózek –  prosto jak spod igły czyli nowy, czy z drugiej ręki czyli używany.

Wyprawka dziecka to spore wyzwanie finansowe dla rodziców. Zakup wózka jest jednym z najpoważniejszych wydatków. I tu zachodzi dylemat, czy nabyć model nowy, czy używany. Za tym drugim przemawia na pewno niższa cena, jednak nigdy na 100% nie wiemy jaki jest    jego stan techniczny,  jakie miał lub ma uszkodzenia o których niekoniecznie powiedział poprzedni właściciel. Warto też pamiętać, że pojazd z drugiej ręki na pewno używany był dłużej niż kilka miesięcy, mogą to być modele kilkuletnie. Mają one dodatkowa wadę dlatego, że nie posiadają udogodnień dostępnych w najnowszych typach wózków. No i gwarancja której na pewno używany pojazd nie posiada, a co jest bardzo istotne w tej kwestii.

10. Potrzebne i przydatne informacje – praktyczny mini poradnik.

Hamulec – pod względem bezpieczeństwa jest najwierniejszym sojusznikiem rodzica i dziecka. Optymalne jego użycie ma spowodować natychmiastowe zatrzymanie, żeby wózek nie mógł jechać ani do przodu ani do tyłu. W tym drugim przypadku jest to bardzo ważne przy pokonywaniu wszelkiego rodzaju pochyłości i stromizn. Na nich też, jeżeli mamy taką możliwość możemy najlepiej sprawdzić czy hamulec działa prawidłowo. Warto dodać że najbardziej sprawdzi się mechanizm blokujący obydwa koła.

Budka – to nasz sprzymierzeniec w czasie różnego rodzaju anomalii pogodowych. Powinna być na tyle duża, aby osłaniała naszą pociechę przed deszczem lub opadami śniegu. W czasie letniej spiekoty sprawdzi się zaś cicho składana budka, która daje możliwość wentylacji i ochrony maluszka przed przegrzaniem. Przed niewątpliwie szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym zabezpieczy dziecko osłona przeciwsłoneczna. W wybranych modelach dostępna jest także praktyczna moskitiera.

Rączka wózka – dobrze jest aby posiadała ona możliwość regulacji wysokości. Jest to bardzo wskazana cecha w przypadku, gdy wzrost rodziców czy dziadków dziecka jest różny.  W modelach ekskluzywnych wykonana jest ze skóry, dla podkreślenia klasy wózka

Kosz – nieodzowny jest zarówno na zakupy, jak i na większe i mniejsze drobiazgi  bobasa. Żeby sprostać temu wyzwaniu powinien być odpowiednio pojemny i pakowny, ale taki by nic z niego nie wypadało i aby był bezpieczny, bo to jest najważniejsze.